logo

Nowa strona główna BIP

Na wstępie chciałbym poinformować, że wiadomość ta jest niejako anonsem nowego działu – który ogólnie nazwałem jako Informatyzacja. W planach mam napisanie kilku notatek na temat informatyzacji administracji publicznej, oraz wszelkiego rodzaju problemów z tym związanych. Chciałbym zwrócić uwagę na pewne niejasności lub czasami nawet zaniedbana, oraz zaproponować kilka rozwiązań. Postaram zająć się głównie zagadnieniami związanymi z podpisem elektronicznym, elektronicznym obiegiem dokumentów, obsługą dokumentów elektronicznych. Wiedza, którą chciałbym Wam przekazać została zgromadzona w trakcie projektowania oraz prac wdrożeniowych pewnego rozwiązania do obsługi korespondencji przychodzącej i wychodzącej z urzędu a znanego pod nazwą: elektroniczna skrzynka podawcza. Ale wracając do tematu tym razem będę chwalił administrację bo coś w końcu (i być może pierwszy raz ogółem) mi się podoba.

Chodzi o nową stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej. Dla przypomnienia jest to witryna gromadząca odnośniki do mniejszych stron poszczególnych jednostek administracji publicznej. Strona miała premierę dzisiaj i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba. Strona „prawie” poprawnie waliduje się w walidatorze W3C (tylko 2 błędy). Wygląda bardzo ładnie, czysto i można powiedzieć nawet nowocześnie.

 

bip

 

Na tej samej stronie głównej nieco poniżej znajduje się coś co wywołało moje zaskoczenie. Otóż jest to mapa Google Maps na której zaznaczone zostały wszystkie urzędy. Mapa pozwala się przesuwać i skalować a domyślnie jest ustawiona tak, by pokazać urzędy najbliższe w stosunku do naszego miejsca zamieszkania (prawdopodobnie na podstawie adresu IP). Jedynym zastrzeżeniem jakie mam w stosunku do tego rozwiązania jest fakt, że Google nie jest instytucją charytatywna i z czasem na mapach Google mogą zacząć pojawiać się reklamy. Czy jest to do przyjęcia na stronach administracji nie wiem. Ale być może zanim to nastąpi przyjdzie czas na nową stronę główną BIP ;)

 

bip2

Link:


Łukasz Skłodowski - więcej informacji

Architekt rozwiązań SharePoint oraz kierownik projektów z ponad 10-letnim doświadczeniem. Właściciel firmy Mavsystem i autor bloga officesystem.pl  0 KOMENTARZY
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...