logo

BASICS: Dodawanie komputera do domeny

Drugi odcinek serii artykułów dla początkujących (BASICS). Tym razem opiszemy w jaki sposób należy dodać komputer do domeny w środowisku opartym o Windows Server. Oczywiście chcąc korzystać z dobrodziejstw zintegrowanego systemu z domeną najlepiej komputer dodać do domeny przed udostępnieniem go użytkownikowi. Zaoszczędzi nam to późniejszym problemów z przenoszeniem skonfigurowanego, lokalnego profilu danego użytkownika do domeny.

  1. Pierwszym krokiem jest oczywiście utworzenie konta użytkownika w Active Directory. Dodajemy więc nowe konto, oraz je konfigurujemy.
  2. Logujemy się na konto Administracyjne do systemu.Zazwyczaj konto domyśle jest kontem administracyjnym, warto to jednak wcześniej sprawdzić.
  3. W tym momencie pozostaje nam już otworzenie właściwości sytemu operacyjnego, zakładkę Nazwa komputera.

W oknie tym wybieramy przycisk Zmień. W nowo wyświetlonym oknie podajemy nazwę domeny i wybieramy OK. Warto również wprowadzić jakąś rozpoznawalną nazwę dla komputera, np. ImięNazwisko użytkownika.

W tym momencie komputer spróbuje skomunikować się z kontrolerem domeny (wymagana komunikacja). Gdy uda mu się połączyć wymagana będzie autoryzacja polegająca na zalogowaniu się danymi użytkownika domenowego. Gdy kontroler domeny autoryzuje nas pojawi się komunikat „Witaj w domenie NazwaDomeny”.

  1. Ostatnim krokiem jaki nam pozostał jest ponowne uruchomienie komputera i podczas logowania wybranie logowania do domeny.

Powyżej opisany proces jest może niezbyt skomplikowany, jednak przy większej ilości komputerów mających być dodanych do domeny może to być bardzo mozolne działanie. Poniżej prezentujemy w jaki sposób można powyższą metodę nieco usprawnić. A mianowicie można napisać prosty skrypt dodający komputer do domeny. Do poniższego przykładu konieczne jest posiadanie w folderze skryptu pliku netdom.exe . Prosty skrypt może wyglądać tak

  1. NETDOM JOIN %computername% /Domain:NAZWADOMENY /UserD:NAZWAADMINA /PasswordD:HASŁOADMINA /REBoot

Wystarczy powyższy skrypt dostosować do swojej domeny i zapisać w pliku .bat. Po uruchomieniu skryptu komputer zostanie dodany do zdefiniowanej domeny i uruchomi się ponownie po 30 sekundach. Prawda, że prościej ;)


Szymon Bochniak - więcej informacji

Szymon jest doświadczonym administratorem SharePoint, właścicielem firmy SharePoint 4 Busiess oraz autorem bloga sharepointblog.pl  0 KOMENTARZY
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...