logo

Aternatywne przeglądarki a SharePoint

Dzisiejszego dnia przyjrzymy się problemowi wyświetlania witryny SharePoint Services w przeglądarkach innych niż Internet Explorer. Nie od dziś wiadomo, że IE ma bardzo mocną konkurencję w takich programach jak FireFox, Opera czy Safari. Udział alternatywnych przeglądarek w rynku jest już dosyć duży. Śmiało więc można wysnuć tezę, że coraz większa liczba użytkowników otwiera witrynę SharePointa za pomocą innego niż Internet Explorer oprogramowania. I tutaj pojawia się mały problem. A mianowicie problem zgodności tych przeglądarek z SharePoint’em. Osobiście jestem zajadłym użytkownikiem FireFoxa i muszę z przykrością stwierdzić, że praca za jego pomocą jest bardzo nie funkcjonalna w wypadku SPSa. Na potrzeby tego artykułu pozwoliłem sobie również przetestować zgodność Opery. Niestety również i tutaj brak możliwości korzystania z wszystkich możliwości SharePoint’a. Poniżej prezentuję zestawienie trzech zdjęć przykładowego użycia portalu SharePoint w wykonaniu najpopularniejszych przeglądarek

 

 Jak widać na powyższym screenie jedynie Internet Explorer pozwala na prawidłowe wyświetlanie zawartości stron SharePointa. Stąd też kierunek mojego dalszego działania. Nie będę próbował dostosować obu przeglądarek (skupie się na FireFoxie oraz Operze) do standardów SharePointa a uruchomić „na ich łamach” Internet Explorera. Oczywiście można stwierdzić, że znacznie prościej jest „po prostu” w nowym oknie otworzyć IE i mieć taki sam rezultat. Jednak siła przyzwyczajenia jak i wygoda otwierania wszystkich witryn w jednym oknie w moim wypadku przemawia za przetestowaniem tej opcji.

Mozilla FireFox

  1. Należy zainstalować dodatek IE Tab. Jest on dostępny w tym miejscu.
  2. Następnie pozostaje jedynie skonfigurowanie tego dodatku. Należy wybrać Narzędzia -> Opcje IE Tab.
  3. W wyświetlonym oknie można dodać adresy witryn, które mają być automatycznie wyświetlane w nowej karcie za pomocą Internet Explorera. Można również skonfigurować opcje dotyczące menu kontekstowe wyświetlane w tym oknie.

Opera

  1. Należy ściągnąć i zainstalować dodatek Neptune Plugin.
  2. Konieczne jest również zainstalowanie dodatkowego przycisku View in IE. Znajdziesz go na dole tej strony.
  3. Następnie należy otworzyć Narzędzia -> Preferencje -> Zaawansowane -> Zawartość -> Opcje JavaScript. Kolejnym krokiem jest otworzenie folderu i dodanie pliku o nazwie ActiveX.js o treści zawierającej kod autora tego rozwiązania znajdujący się na tym forum. Podsumowując. Są to rozwiązania może nieco nietypowe, ale w pełni funkcjonalne i sprawdzone. Polecam je przede wszystkim osobom nie mogącym z różnych przyczyn przesiąść się na używanie wyłącznie IE.

Szymon Bochniak - więcej informacji

Szymon jest doświadczonym administratorem SharePoint, właścicielem firmy SharePoint 4 Busiess oraz autorem bloga sharepointblog.pl  0 KOMENTARZY
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...