logo

Backupowanie stacji roboczych

Powracamy do tematu backupów. Bardzo popularne jest stwierdzenie, że "Administratorzy dzielą się na tych, którzy robią backupy i na tych, którzy dopiero zaczną". Idąc tym tropem lepiej więc pomyśleć wcześniej o ewentualnej archiwizacji danych niż zostać do niej zmuszonym przez jakiś nagły wypadek. Dziś przedstawimy bardzo proste rozwiązanie problemu tworzenia kopii zapasowych wszelkiej maści stacji roboczych czy nawet serwerów. Posłużymy się w tym celu oprogramowaniem dostarczonym wraz z systemem Windows czyli programem NTBackup.  

Wybór danych do zabezpieczenia Przed rozpoczęciem konfiguracji warto zastanowić jakie zasoby będziemy chcieli archiwizować. Przy serwerach oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest backup całego dysku. Natomiast zabezpieczając dane stacji roboczych lepiej skupić na wybranych, najważniejszych danych. Ja osobiście zalecam w tym wypadku skupić się tylko na ważnych danych. Oczywiście również można backupować cały dysk jednak przy większej ilości danych może to być spora ilość danych do zmagazynowania. W moim odczuciu warto skupić na następujących lokalizacjach:

  • Moje dokumenty
  • Pulpit
  • poczta
  • ewentualnie dodatkowe dane związane z specyfiką danego stanowiska

Warto też zastanowić się nad zapisywaniem całej lokalizacji C:Documents and Settings, jednak dane tam zapisane bardzo mocno zwiększą rozmiar backupu.

Po wyborze poszczególnych sekcji warto ustalić jaka jest ich ścieżka dostępowa. Moje dokumenty oraz Pulpit znajdują się w lokalizacji: C:Documents and SettingsNAZWA_UŻYTKOWNIKA i tutaj problemów nie będzie. Warto jednak przyjrzeć się gdzie zapisywane są pliki poczty. Zakładamy, że korzystamy z rozwiązań Microsoftu odpowiednio Outlook Express lub też Office Outlook. Chcąc sprawdzić lokalizację, w której przechowywane są pliki Outlook Expressa otwieramy w nim odpowiednio: Narzędzia -> Opcje -> Konserwacja -> Folder magazynu. W miejscu tym podana jest lokalizacja, w której przechowywane są pliki Outlooka.

 

Podobnie, aby odnaleźć lokalizację plików Office Outlooka należy otworzyć: Narzędzia -> Opcje -> Ustawienia poczty -> Pliki danych.

 

Stworzenie skryptu do backupu Backup będziemy tworzyć za pomocą już wcześniej wspomnianego narzędzia – NTBackup. Jest ono wbudowane w systemie Windows XP Professional. Chcąc je zainstalować na innym systemie konieczne jest pobranie go z tej lokalizacji. W systemach Windows XP Home Edition można je również znaleźć na dysku CD w tej lokalizacji: VALUEADDMSFTNTBACKUP. Plik nazywa się ntbackup.msi. Mając już na swoim komputerze narzędzie gotowe do użycia mamy 2 sposoby na zdefiniowanie sposobu tworzenia kopii zapasowej. Pierwszym jest kreator, który poprowadzi krok po kroku w procesie konfiguracji backupu. Drugi jest to natomiast użycie gotowego skryptu, który notabene generuje się również po zakończeniu kreatora.

Tworzenie skryptu za pomocą kreatora

1. Uruchamiamy kreator wybierając START -> Uruchom -> ntbackup. W pierwszym kroku wybieramy przycisk Dalej.

2. Następnie decydujemy pomiędzy trzema wersjami backupu. Są to: pełna kopia zawartości dysków, kopia wybranych folderów i plików oraz kopia danych systemu.

3. Kolejnym krokiem (rozważamy opcję z wyborem folderów) jest wybór lokalizacji do zabezpieczenia.

4. W nowym oknie wybieramy lokalizację, w której chcemy zapisywać plik backupu oraz podajemy jego nazwę.

5. Po przejściu do ekranu "Kończenia pracy kreatora" mamay możliwość zakończenia pracy poprzez wybranie przycisku Zakończ lub też dokonania dodatkowej konfiguracji wybierając przycisk Zaawansowane…. Zalecamy wybór zaawansowanej konfiguracji.

6. Pierwszy krok zaawansowanej konfiguracji polega na wyborze typu tworzonego backupu. Mamy w tym miejscu do wyboru 5 typów:

  • Normalny – pełny backup podanych lokalizacji. Najpopularniejsze i najpewniejsze rozwiązanie.
  • Kopia – od normalnego różni się tylko brakiem oznaczania plików flagą wykonanego na nich backupu
  • Przyrostowa – Kolejne backupy dotyczą tylko zmian od poprzedniego backupu. Pierwszy backup jest normalny, kolejne tworzą tylko backup dokonanych zmian. Chcąc zachować pewność backupu okresowo zaleca się również tworzenie backupu Normalnego.
  • Różnicowa – tworzy kopię zapasową plików utworzonych lub zmienionych od poprzedniego backupu. Podobnie jak backup typu Kopia nie oznacz ich flagą utworzonej kopii zapasowej
  • Codzienna – Tworzy kopie zapasową plików utworzonych dzisiaj.

7. W kolejnym oknie decydujemy o ewentualnej weryfikacji danych po utworzeniu backupu (zwiększa czas tworzenia backupu) oraz opcji kompresji sprzętowej jak i kopiowaniu woluminów danych w tle. Opcje te są rzadko używane.

8. Kolejny krok dotyczy wyboru zapisu pliku. Należy w nim zdecydować czy nowy backup ma nadpisywać poprzedni czy też zapisywać się jako osobny plik. W zależności o typu backupu obie opcję są przydatne. Dla normalnej kopii zapasowej zalecamy nadpisywać pliki, jednak w wypadku kopii przyrostowej należy wybrać zapisywanie wszystkich kopii osobno.

9. Ostatnim ważnym krokiem konfiguracji zaawansowanej jest możliwość dodania procesu tworzenia kopii zapasowej harmonogramu zadań, ustawienie częstotliwości tworzenia backupu oraz wybór użytkownika w którego kontekście backup będzie tworzony. Warto tu pamiętać, że użytkownik ten musi mieć uprawnienia do zasobów, które chcemy zabezpieczyć.

 

Po zakończeniu pracy kreatora w harmonogramie zadań pojawi się zadanie tworzenia backupu, które stworzyliśmy.

Napisanie skryptu Dlaczego warto pisać ręcznie taki skrypt skoro można go tak łatwo stworzyć za pomocą prostego kreatora? Oczywiście, aby zaoszczędzić czas. Możemy przecież dany skypt napisać od zera za pomocą dostępnych opcji lub też stworzyć skrypt za pomocą kreatora a następnie go zmodyfikować. Możemy dodać opcje, których w kreatorze dodać się nam nie uda dzięki czemu możemy stworzyć jeden uniwersalny skrypt dla wielu komputerów. Jako nazwę pliku .bkf możemy podać wtedy zmienną %computername%, a jako miejsce zapisu możemy wybrać dowolny udział sieciowy na co kreator nie zawsze pozwala. Jedne co nam pozostanie do przygotowania to plik .bks zawierający lokalizację plików, które mają być archiwizowane.  

Ważne by plik .bks zapisany był w niestandardowym kodowaniu Unicode!. Natomiast poszczególne lokalizacji przeznaczone do zabezpieczenia wpisane są w osobnych linijkach.

Poniżej prezentujemy przykładowy skrypt:

  1. C:WINDOWSsystem32ntbackup.exe backup "@C:BackupBackup.bks" /n "Utworzono %computername%.bkf %date%" /d "Zestaw utworzony %date%" /v:no /r:no /rs:no /hc:off /m normal /j "Backup" /l:s /f "\UDZIAŁ_SIECIOWY%computername%-%date%.bkf

Szymon Bochniak - więcej informacji

Szymon jest doświadczonym administratorem SharePoint, właścicielem firmy SharePoint 4 Busiess oraz autorem bloga sharepointblog.pl  0 KOMENTARZY
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...