logo

Zarządzanie ikonami na pulpicie użytkownika

Kontynuujemy naszą przygodę z zdalną administracją siecią opartą o Windows Serwer 2003 i usługę Active Directory. Dzisiejszego dnia skonfigurujemy zawartość pulpitu użytkowników za pomocą Group Policy Object. W związku z tym, że chcemy aby na pulpicie użytkownicy przechowywali przede wszystkim skróty do aplikacji skupimy się na tym aspekcie. Automatyczne załadowanie zestawu najpotrzebniejszych skrótów na pewno nie jednemu pracownikowi ułatwi pracę i oszczędzi nam czas jaki musielibyśmy poświęcić na każdorazową konfigurację nowego stanowiska.

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest stworzenie gotowego zestawu skrótów jakie chcemy umieścić na pulpicie i udostępnienie go z uprawnieniami dla wszystkich użytkowników. Ważne by w tym miejscu upewnić się co do dokładnej lokalizacji programów jakie chcemy udostępnić użytkownikom na pulpicie. Stąd zalecam dodawanie skrótów za pomocą kreatora, będziemy mieli pewność co do lokalizacji plików wykonywanych. W miejscu tym pojawia się kolejny problem, nad którym warto się przez sekundę zatrzymać. Skoro chcemy zautomatyzować tą czynność warto przygotować się na wypadek postawienia 64bitowej maszyny, w której lokalizacje pewnych aplikacji mogą się różnić od standardowych. Zalecam więc stosować jeśli tylko to możliwe zmienne środowiskowe w postaci %programfiles%. Rozwiązanie takie da nam gwarancje prawidłowo działających skrótów.

Kolejnym etapem naszych przygotowań jest stworzenie prostego skryptu, który będzie dodawał stworzony zestaw skrótów na pulpit każdego użytkownika. Najprostszą metodą jest użycie funkcji xcopy z parametrami /y oraz /d. W takiej konfiguracji pliki będą kopiowane tylko jednorazowo, bez udziału użytkownika. Przykładowy skrypt:

xcopy \UDZIAŁ_SIECIOWY*.lnk "C:Documents and SettingsAll UsersPulpit*.lnk" /d /y
xcopy \UDZIAŁ_SIECIOWY*.lnk "C:Documents and SettingsAll UsersDesktop*.*" /d /y

Po stworzeniu skryptu wystarczy dodać go do skryptów wykonywanych podczas logowania użytkownika. Chcąc to zrobić otwieramy konsole Group Policy Object Editor wybierając w oknie Uruchom polecenie gpedit.msc. Następnie wybieramy User Configuration -> Windows Settings -> Scripts -> Logon. W nowym oknie wystarczy wybrać przycisk Add. Następnie należy podać lokalizację skryptu. Ważne by ścieżka była poprzez udział sieciowy.

Po wykonaniu powyższych czynności zalecam dodatkowo przetestować to rozwiązanie


Szymon Bochniak - więcej informacji

Szymon jest doświadczonym administratorem SharePoint, właścicielem firmy SharePoint 4 Busiess oraz autorem bloga sharepointblog.pl  0 KOMENTARZY
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...