logo

Zarządzanie szablonami przydziałów

Możliwość zarządzania szablonami przydziałów jest dosyć rzadko używaną wręcz zapomnianą opcją Windows SharePoint Services. Podczas tworzenia nowego zbioru witryn mamy możliwość wyboru szablonu przydziału.

Opcja ta jednak zazwyczaj jest przez z nas omijana, zwłaszcza że domyślnie nie zostały zdefiniowane żadne szablony przydziałów. W zainteresowaniu tą opcją nie pomaga również fakt, że nazwa szablony przydziałów nie mówi wiele o tej funkcjonalności. Cóż wiele tłumaczeń w polskojęzycznym SharePoincie nie oddaje źródłowego znaczenia. Gdy spojrzymy na angielską nazwę Quota Template od razu wyczuwamy sens tej opcji. Taki urok wersji PL :) Jak się już domyślamy przydział jest niczym innym jak definicją przestrzeni dyskowej zajmowanej przez dany zbiór witryn. Funkcjonalność ta pozwala na definiowanie maksymalnego rozmiaru danego Site Collection oraz opcji powiadamiania o możliwości przekroczenia tej wartości.

Chcąc stworzyć dany szablon przydziału otwieramy Centralną Administracje SharePointa wybieramy zakładkę Zarządzanie aplikacjami oraz opcję Szablony przydziałów znajdującą się w sekcji Zarządzanie witrynami programu SharePoint. Po wybraniu tej opcji pojawi się następujące okno:

 

W formularzu tym możemy definiować dopuszczalny rozmiar zbioru witryn oraz moment w którym mamy być informowani mailem o kończącym się dostępie do wolnej przestrzeni. Po zdefiniowaniu szablonów wystarczy podczas tworzenia zbioru witryn wybrać dany szablon.

Rozwiązanie jest bardzo proste, a jednak wielce przydatne gdy chcemy zabezpieczyć się przed zapchaniem bazy danych poprzez testowane rozwiązania czy tymczasowe witryny. Szczególnie tą opcję polecam osobom korzystającym z MS SQL w wersji Express gdzie baza jest ograniczona do rozmiaru 4GB. Opcja ta pozwoli wam kontrolować rozmiar bazy danych SharePointa.


Szymon Bochniak - więcej informacji

Szymon jest doświadczonym administratorem SharePoint, właścicielem firmy SharePoint 4 Busiess oraz autorem bloga sharepointblog.pl  0 KOMENTARZY
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...