logo

Wyświetlanie użytkowników, którzy nie zmienili hasła

Wiedza dotycząca zarządzania polityką haseł w domenie Windows Server jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania każdej organizacji i firmy. Temat ten postaramy się wkrótce szerzej opisać. Dziś natomiast zaprezentujemy kilka rad w jaki sposób uprościć sobie zarządzanie użytkownikami mającymi problemy z okresową zmianą hasła. Dokładniej to postaramy się pokazać w jaki sposób takich usków skutecznie wyszukać.

Pierwszym ułatwieniem będzie dodatkowa zakładka w strukturze Active Directory zawierająca informację o ostatnich zmianach hasła. W tym celu konieczne jest zainstalowanie dodatku Windows 2003 Resource Kit Support Tools a następnie zarejestrowanie dll’ki acctinfo.dll w systemie. W tym celu wpisujemy polecenie:

regsvr32 %systemroot%system32

Dzięki temu zostanie dodana nowa zakładka zawierająca te informacje.

W miejscu tym istnieje możliwość szybkiego wglądu do podstawowych informacji dotyczących zmian hasła przez danego użytkownika.

Druga opcja jest jeszcze skuteczniejsza. Pozwala stworzyć listę, użytkowników którzy nie zmienili hasła przez daną ilość dni. Rozwiązanie proste jednak wielce przydatne i nawet bardziej polecane niż powyższe. Wystarczy bowiem wpisać poniższe polecenie by uzyskać listę użytkowników, którzy nie zmienili hasła. Oto i ono:

DSQUERY USER -o DN -STALEPWD LICZBA_DNI

Linki:


Szymon Bochniak - więcej informacji

Szymon jest doświadczonym administratorem SharePoint, właścicielem firmy SharePoint 4 Busiess oraz autorem bloga sharepointblog.pl  0 KOMENTARZY
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...