logo

Community Kit for SharePoint

W nowym roku powracamy do cyklu dodatków, produktów czy też rozwiązań, które warto znać i posiadać. Wraz z tym odcinkiem rozpoczynamy szerzej opisywać najlepsze naszym zdaniem darmowe rozwiązania dostępne na stronie CodePlex.com.

Dla osób nie znających tej witryny – jest to projekt Microsoftu promujący w pełni darmowe i otwarte projekty. Widać więc, że opinia na temat braku dobrych chęci ze strony MS do projektów open source jest nieco krzywdząca. Strona ta obecnie zawiera olbrzymią liczbę rozwiązań, które można w dowolny sposób wykorzystać dla własnych potrzeb jak i dla komercyjnych zastosowań. Co prawda autorzy mogą udostępniać swoje rozwiązania na bazie wielu rodzajów licencji, jednak w większości są to licencje w pełni otwarte. Dodatkowo każdy projekt posiada rozbudowaną dokumentację możliwości, historię wprowadzanych zmian jak i dział, w którym można uzyskać pomoc od jego twórców. Uznaliśmy, że warto szerzej opisać najlepsze rozwiązania tam opublikowane, zwłaszcza że dostępne są tam setki wartościowych projektów. Nasz cykl rozpoczniemy od Community Kit for SharePoint. Nazwa projektu: Community Kit for SharePoint Ostatni aktualizacja: 04.03.2008 Licencja: Microsoft Public License Strona projektu: http://www.codeplex.com/CKS Pobierz: Pliki!

Community Kit for SharePoint jest dodatkiem do SharePointa, który pozwala na tej platformie tworzyć bloga w bardzo prosty i równocześnie profesjonalny sposób. Rozwiązanie to jest o niebo lepsze od wbudowanej witryny umożliwiającej w WSSie prowadzić bloga. Rozwiązanie to dodaje m.in.:

  • modułowe edytowanie dodatków na witrynie, pozwalające na dodawanie najpopularniejszych dodatków dla blogów
  • zmienia formę adresów wpisów na bardziej „przyjazne”: /archive/2007/08/25/sharepoint-wpis-numer1 zamiast standardowej formy: /Lists/Posts/ViewPost.aspx?ID=37
  • pięć „blogowych themów”, które są naprawdę bardzo ciekawe
  • możliwość dodawania trackback’a
  • kontrola antyspamowa w postaci captachy oraz kilku opcji pozwalających na masowe usuwanie spamowych komentarzy
  • znacznie rozszerza możliwości subskrybowania bloga za pomocą RSS
  • automatycznie ustawia security dla list względem dostępu użytkowników niezalogowanych

Podsumowując Community Kit for SharePoint jest kompletnym rozwiązaniem umożliwiającym na tworzenie i prowadzenie bloga na bazie SharePoint’a. Rozwiązanie to jest bardzo popularne wśród użytkowników portalu CodePlex.  Najpopularniejsze blogi powstałe na bazie CKS można zobaczyć w tym miejscu. Wdrożenie nie należy do trudnych. Wystarczy pobrać pliki ze strony projektu: CKS EBE 2.0 WSP – plik .wsp projektu wymagany do instalacji, oraz dokumentację CKS EBE 2.0 Installation Guide oraz opis użytkowania oraz konfiguracji bloga: CKS EBE 2.0 User Guide oraz CKS EBE 2 0 Designer Guide. Bogata dokumentacja dokładnie opisuje sposób wdrożenia oraz konfiguracji rozwiązania. Wszystko co potrzebne dostarczone jest więc wraz z projektem.

Na koniec prezentujemy wygląd bloga opartego o CKS oraz linki do aktywnie działających blogów opartych o SharePoint’a.

Linki:


Szymon Bochniak - więcej informacji

Szymon jest doświadczonym administratorem SharePoint, właścicielem firmy SharePoint 4 Busiess oraz autorem bloga sharepointblog.pl  1 KOMENTARZ
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...