logo

Zmniejszenie bazy SQL SharePointa

Dzisiaj postaram się przybliżyć wam prostą metodę radzenia sobie w sytuacji kryzysu wywołanego zbyt dużą bazą danych SharePointa.

Standardowo sprawienie by baza danych SharePoint przybrała olbrzymie rozmiary jest trudna, acz nie niewykonalna ;) Warto więc wiedzieć co zrobić w sytuacji gdy nasza baza zbliża się do limitu rozmiaru bazy (MS SQL Express i ograniczenie bazy do 4GB) lub też do limity przestrzeni dyskowej, na którym fizycznie znajduje się baza (rzadko występująca ewentualność). Co w takim wypadku można zrobić?

1. Czyścimy zawartość Koszy w witrynach SharePointa. Następnie opróżniamy Kosz zbioru witryn. Zdarzyć się bowiem może, że użytkownicy dodadzą duża liczbę zasobów (np. zdjęć z wakacji) a następnie je usuną. Jako, że w takiej sytuacji standardowo dane te mogą być przechowywane w koszu przez 30 dni, oczyszczenie koszów znajdujących się w zbiorze witryn SharePointa może okazać się zbawienne.

2. Zmiana logowania zmian bazy danych. Drugą opcją, która pozwoli nam zaoszczędzić nieco miejsca jest zmiana sposobu logowania zmian bazy danych. W tym celu otwieramy aplikację Microsoft SQL Server Managment Studio. Wybieramy właściwości bazy danych SharePointa: Configu i Contentu. Otwieramy zakładkę Options a następnie odnajdujemy opcję Recovery Model. Domyślną wartością w tym polu jest Full – pełne logowanie zmian bazy danych. Pozwala to na przywrócenie bazy danych do dowolnego momentu w historii logowanych zmian. Możemy zmienić tą opcję na Simple – logowanie tylko kluczowych zmian. Gdy zmienimy domyślną metodę pełnego logowania na prostą konieczne jest jeszcze odświeżenie struktury bazy danych. W tym celu należy wybrać poniższą opcję.

Po wybraniu tej opcji baza danych ulegnie znaczącemu zmniejszeniu. Dla przykładu 17GB baza zawartości SharePointa przy prostym logowaniu może zajmować jedynie 8GB. Jak widać jest to znacząca różnica.

UWAGA! Przed powzięciem decyzji o kasowaniu jakichkolwiek danych czy też zmianie trybu logowania zmian bazy zalecam wysoką ostrożność! Zmiany te zazwyczaj są nieodwracalne.


Szymon Bochniak - więcej informacji

Szymon jest doświadczonym administratorem SharePoint, właścicielem firmy SharePoint 4 Busiess oraz autorem bloga sharepointblog.pl  0 KOMENTARZY
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...