logo

WSS 3.0 a synchronizacja z Active Directory

Windows SharePoint Services 3.0 umożliwia dodawanie użytkowników bezpośrednio z Active Directory. W sytuacji gdy takiego użytkownika dodajmy do zbioru witryn wszystkie dane takie jak e-mail, telefon czy stanowisko przenoszone są bezpośrednio z bazy AD. Dzięki temu, że możemy korzystać z grup domenowych możemy również dodawać użytkowników bez konieczności wpisywania loginu każdego użytkownika z osobna. Nie mniej co zrobić w sytuacji, gdy jakieś dane w AD ulegną zmianie lub co gorsza zmianie ulegnie login tego użytkownika? W tym wypadku WSS 3.0 niestety nie radzi sobie zbyt dobrze. Co oczywiście nie oznacza, że nie ma wyjścia z tej sytuacji.

Pierwszą informacją jako należy sobie uświadomić, że w WSS 3.0 nie ma wbudowanej opcji synchronizacji danych z strukturą Active Directory. W sytuacji takiej niestety pozostaje ręczne uzupełnianie danych w profilach użytkowników. Opcja taka jest jeszcze akceptowalny przy kilku użytkownikach, jednak przy większej ilości użytkowników rozwiązanie takie nie wchodzi w grę.

Jednym z rozwiązań jakie można zastosować jest usuwanie konta z witryny SharePoint i ponowne jego dodawanie. Jest to oczywiście równie niepraktyczne na większą skalę jak ręczna zmiana danych osobowych. Nie mniej w sytuacji gdy nazwa konta użytkownika (login) ulegnie zmianie taka czynność jest konieczna. Jednak jest jeden kluczowy warunek. By ID użytkownika po ponownym dodaniu do zbioru witryn zgadzało się z poprzednim konieczne jest by użytkownik ten był „użyty” gdzieś w witrynie. Oznacza to, że musi on choćby stworzyć nowy element na jakiejś liście. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że po ponownym dodaniu usuniętego konta jego dotychczasowe dane zostaną odświeżone. W tym miejscu pragnę mocno zaznaczyć, że rozwiązanie to stosowałem kilkukrotnie nie mniej nie testowałem go zbyt skrupulatnie. Dlatego przed rozpoczęciem masowego usuwania kont z witryny SharePoint zalecam przetestowanie tego rozwiązania ;)

Co jednak, gdy mamy w witrynie WSSa setki użytkowników a temat aktualnych profili tych osób jest bardzo ważnym aspektem działania naszej firmy. W tym wypadku konieczne jest skorzystanie z zewnętrznego rozwiązania. W tym miejscu pragnę was zachęcić do zapoznania się z WebCon Organization Structure. Rozwiązanie to pozwala na zautomatyzowanie procesu synchronizacji danych na linii Active Directory – Windows SharePoint Services 3.0. Działa ono na bardzo prostej zasadzie. Najpierw a Administracji Centralnej usługi Windows SharePoint konfigurujemy automatyczny proces dodawania nowych użytkowników do witryny SharePoint. Dzięki temu codziennie nowo dodani użytkownicy do Active Directory automatycznie dodawani są do WSSa. Oczywiście możliwe jest ograniczenie tego procesu do konkretnego Organization Unit lub też do osób posiadających adres e-mail. Możliwości konfiguracyjne są bardzo duże. Również i proces synchronizacji danych osobowych został w pełni zautomatyzowany. Dzięki temu zdefiniowana grupa użytkowników ma prawo modyfikować dane znajdujące się w profilach użytkowników. Oczywiście każdy użytkownik również ma prawo modyfikować własne dane :) Jednak dane po zapisaniu w witrynie WSSa automatycznie aktualizowane są również w Active Directory. Jak widzicie dzięki temu rozwiązaniu proces zarządzania użytkownikami staje się bardzo prosty i szybki.

Co więcej, możecie sami wypróbować działanie tego rozwiązania. Wystarczy, że wejdziecie na stronę www.WebCon.pl, zarejestrujecie się i na stronie produktu WebCon Organization Structure pobierzecie wersję trial. Pamiętajcie o konieczności wygenerowania klucza dla wersji testowej. Dzięki temu będziecie mogli testować ten produkt przez okres 30 dni za darmo!

Na koniec zachęcam was do zapoznania się z pozostałymi możliwościami jakie oferuje to rozwiązanie. Warto zobaczyć w jaki sposób można przedstawiać strukturę organizacyjną w firmie czy też jak zmienia się profil użytkownika po zainstalowaniu tego produktu ;)


Szymon Bochniak - więcej informacji

Szymon jest doświadczonym administratorem SharePoint, właścicielem firmy SharePoint 4 Busiess oraz autorem bloga sharepointblog.pl  0 KOMENTARZY
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...