logo

Event ID: 7000 oraz 7003 – Błąd uruchamiania usług przy starcie serwera

Częstym problemem przy restartach serwera jest problem z automatycznym uruchamianiem usług (w tym związanych z SharePointem) po restarcie serwera. Wiąże się to zazwyczaj z faktem, że po ponownym uruchomieniu maszyny z Windows Server 2003 część usług, mimo tego że powinny nie uruchamiają się automatycznie. Sytuacja taka jest bardzo niebezpieczna może powodować sytuacje, w których firma może nie działać prawidłowo przez nieprzewidziany restart maszyny. Na nasze szczęście system pozostawia w logach bardzo klarowną informację gdzie szukać rozwiązania tego problemu.

Treść komunikatu jest następująca:

Event Type: Error<br /> Event Source: Service Control Manager<br /> Event Category: None<br /> Event ID: 7000<br /> Date: 2009-04-06<br /> Time: 14:50:45<br /> User: N/A<br /> Computer: Serwer<br /> Description:<br /> The NAZWA USŁUGI service failed to start due to the following error:<br /> The service did not start due to a logon failure. </p> <p>For more information, see Help and Support Center at http://go.microsoft.com/fwlink/events.asp.<br />

Powodem tego błędu jest fakt, że konto na którym działa dana usługa nie ma uprawnień do logowania się jako usługa. Chcąc zezwolić danemu kontu na logowanie się jako usługa otwieramy Group Policy Object. Następnie otwieramy ścieżkę Computer Configuration -> Windows Settings -> Security Settings -> Local Policies -> User Rights Assignment.

Następnie odnajdujemy pole Log on as a service. W konfiguracje tej wartości mamy możliwość dodać konta użytkowników, którym zezwalamy na logowanie się jako service wybierając przycisk Add User or Group.

Po dodaniu użytkowników, na których uruchomione są dane usługi problem powinien zniknąć.


Szymon Bochniak - więcej informacji

Szymon jest doświadczonym administratorem SharePoint, właścicielem firmy SharePoint 4 Busiess oraz autorem bloga sharepointblog.pl  0 KOMENTARZY
OfficeSystem.pl
Loading Facebook Comments ...